Her görüşe saygımız var ancak, Niğde İli olarak bu konuda Anadolu'nun diğer il ve ilçelerinin çok gerisinde kaldık..

Böyle bir başlığı atmak için bizi iten sebep ne?

Her şey futbolmu?

Memlekete ne faydası var..

Gibi düşünenlerde olabilir.

Her görüşe saygımız var ancak,Niğde İli olarak bu konuda Anadolu'nun diğer il ve ilçelerinin çok gerisinde kaldık..

Biz bir takımla uğraşırken,diğer iller birden fazla alt ve üst ligde olarak takımlarıyla mücadele ediyor.

Bir örnek vermek gerekirse Bodrum bir ilçe olarak süper lig için mücadele verirken,biz hâlâ BAL ligi ile 3 ncü profesyonel lig arasında gidip geliyoruz.

2023-2024 futbol sezonunda yer aldığımız BAL Ligi 7 ncü grup 1 köy,1 kasaba ve il olarak Niğde yer alırken ilçe takımlarından oluşan bir ligde 3.lig vizesini alabilirmiyiz hesabını her hafta yapıyoruz.

Niğde Spor'un geçmiş tarihine göz atıldığında 5 Şubat stadında nice ünlü takımlar ağırlandı.

Bu müsabakalardan Ziraat Türkiye Kupasında ekibimiz Niğde Anadolu FK 2011-2012 futbol sezonunda  Beşiktaş ile karşılaşmış süper lig ekibine karşı başabaş bir mücadele ile ancak 1-2 gibi bir skorla kaybetmiştik.

Yine aynı kupada 2018-2019 futbol sezonunda Niğde Anadolu FK'nin süper lig ekibi Antalyaspor'la karşılaştığı mücadelede normal süresi 90 dakika ve uzatma devreleri dahil 0-0 berabere tamamlanmış, Antalyaspor ancak penaltı atışları ile 2-3 kazanarak 5 nci tura yükselmişti.

Bugünleri yaşayan taraftar " Mazi içimizde derin bir yara " derken " Niğdeliler Taraftar Grubu " nda gayretleri vasıtasıyle ilk haftadan bu yana deplasmanlarda dahil takımı profesyonel 3.lige nasıl taşırız diye yönetim ve teknik heyetle birlikte çaba gösteriyorlar.

İlimizde günlük hayatın sosyal olarak geçirilecek yerler sınırlı sayıda,sinema,tiyatro,konser ve diğer etkinliklerde sınırlı olunca gençler kahve köşelerinden yeşil sahalara akın etmeleri ve burada iyi sonuçları görme çabaları içinde oldukları için futbol beden ve ruh olarak ayrıca " Bacasız sanayi " haliyle ekonomik katkısıda önemli rol oynar.

Şehir stadının inşaat halinde olması nedeniyle futbolunda sosyal ve ekonomik gelişmesi duraksamış halde..

Taraftarlar stad inşaatının bir an önce tamamlanıp şehirde eski heyecanın yeniden doğmasını bekliyorlar.

Diğer taraftan İlimizde " Spor Bilimleri Fakültesi " ve ilçelerimizde bulunan MYO'da futbola gönül vermiş lisanslı öğrenciler mutlaka var.

Liderliği yakalayan ancak uzun süre götüremeyen şampiyonluk parolası olan takıma böyle bir potansiyelden önemli mevkilere bir kaç futbolcu bulmak bu kadar zormu?

Bor ilçemiz 100.Yıl stadı ve salon dahil spor kompleksine sahip ancak futbolda tamamen kaderine terk edilmiş durumda geçmişe bakılırsa Niğde 1.amatör kümenin 2 grup halinde oynadığı ve iddialı takımların yer aldığı müsabakalarda Bor Belediyespor önce Bor grubunu,sonrasında Niğde grubunu namağlup geçen bir ekip olarak üstelik maç başına gol ortalaması 9,3 gibi yüksek bir orana sahipken bugün Niğde 1.amatör kümede bile yer almıyor.

Bor'da futbol bir kaç futbol emektarının ekmeğinden keserek ortaya bir takım çıkarıp Niğde amatör kümede yarışa katılmaları takdire şâyân zira bırakın desteği,yardımı takıma,futbolculara bir bardak su bile veren yok.

İlçede takımlar bir üst lig için gerekli maddi desteği bulamayınca günümüzde  futbol adeta yok hükmünde usulen oynanıyor.

Futbolda Niğde-Bor dayanışması zaten sıfır düzeyde..

Bu şartlarda Niğde'de futbol ileriye gidebilirmi?

Büyük bir soru işareti olarak karşımıza çıkıyor.

Her şeye rağmen ilk yarıyı lider olarak tamamlayan Niğde Belediyespor'un ikinci yarıyıda her maçı final havasında görüp yukarıda bahsettiğim üzere grupta tek İl takımı olarak 3.lige çıkması gerekmektedir.

Belki bir daha böyle avantajlı bir grup olabilirde,olmayabilirde..

İlgililerin biraz daha konunun üzerine eğilmelerini bekliyoruz.

Profesyonel 2.ligden amatör lige kadar gelen acıyı dindirip yeniden eski yılların iyi bir ekibi olarak söz sahibi olmak için bu fırsatı kaçırmamalıyız.

Marka şehir sözünü ederken,futbolunda önemini unutmayalım.

Esenlik dileklerimle..