Bugünü bu yıl için kutlamak doğrumu değil mi bilmiyorum ama, acıların bittiği, insanları özgürce yaşadığı, haklının haksız karşısında ...

Bir güzel gün gibi görünse de geçmiş yıllardaki günlere baktığınızda, bir çok meslektaşımızın acı dolu, çile dolu günlerinin geride kalmadığı bir süreci yaşıyoruz. 

Gazeteciliğin adı benim için bir aşk, bir tutku olsa da, bizden uzakta olan bir çok gazeteci meslektaşımız için ise bile bile ölüme gitmek.

Hala bu isimle devam ediyor meslektaşlarımızın ve masum insanların üzerindeki kara günler.

İsrail çocuk, kadın demeden insanlığın gözü önünde bir katliam gerçekleştiriyor. Bu katliamı insanlığa duyurabilecek en önemli kişi ise gazeteci.

Katil sürüleri her ne kadar bu suçun üstünü örtmek isteseler de bu suç üstü örtülecek gibi değil.

Bir baba düşünün Gazze deki zulmü duyurmak için video çekiyor, fotoğraf çekiyor, haber yazıyor. Çok büyük acıların yaşandığı hastanenin bulunduğu bölgelerde de görev yapıyor.

Atılan bombalar, keskin nişancı kurşunları, yakılıp yıkılan evler ve belki hala enkaz altından çıkarılamayan binlerce cenazelerin olduğu yerlerde görev yapan gazeteciler var.

Hayatını kaybeden, şehit edilen gazetecilerin haberlerini de dünyaya aktaran, yine bir gazeteci.

Ölümün kol gezdiğini, bile bile oralarda göreve gidenlerde bizim meslektaşlarımız.

Gazze'deki, hastanelerde her gün bir önceki gün yaşananlardan daha fazla acı ve dram yaşanıyor..

Baba da orada..

O bir gazeteci.

Hem işini yapıyor hem o acılı insanlara yardım ediyor.

O gazeteci, Nuseyrat Mülteci Kampına yapılan saldırılarda eşini, kızını ve oğlunu kaybeden Wael Al-Dahdouh.

Dayanılmaz bir acıyı belki beyninin en küçük hücrelerine varıncaya kadar hissetmiş ve bu atmosferden daha kendini kurtaramadan yeni bir acıyı daha yaşayan kişidir Wael Al-Dahdouh.

Gazzede görev yapan Wael Al-Dahdouh, ailesinin acısı hafiflemeden oğlu Hamza’nın da   bir hava saldırısında şehit olduğunu öğrenen bir gazetecidir. 

Ve o çelik yürekli bir insan, o bir gazeteci.

Bu gün “ 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü “.

Son birkaç ayda, sadece gerçekleri dünyaya aktarmak için Gazze de görev yapan 100 e yakın katledilen gazeteciye,  ülkemizde görevi sırasında hayatını kaybeden tüm basın şehitlerimize Allahtan Rahmet diliyorum..

Bugünü tüm bu acıları bilerek kutlamak doğrumu değil mi bilmiyorum ama, acıların bittiği, savaşların olmadığı, savaş muhabiri kavramının tamamen artık telaffuz bile edilmediği, insanların özgürce yaşadığı, haklının haksız karşısında haklı olabildiği, tüm gazeteci arkadaşlarım için bundan sonraki yaşamlarının mutlulukla dolu olduğu,  bir dünya dileklerimle.

10 Ocak “ Çalışan Gazeteciler Günü “ ………………………

Selam ve Saygılarımla..