Asgari ücrete, işçiye memura emekliye zam gelse ne yazar... Yılbaşı Öncesi Etiket Değiştirme Telaşı.

Etiket Değiştirme Telaşı

Bir yılın daha bitmesine birkaç gün kaldı.

Ama bir konuda değişen hiçbir şey olmadı.

Bir yerlerde etiketlerin değiştirilmesi telaşı hummalı bir şekilde devam ediyor.

Devlet bir yandan insanların refah seviyesini yükseltmeye çalışırken, emekliye ekstradan 5 bin, işçinin asgari ücretine, memurun ve emeklilerin beklentinin üzerinde zam konularını gündeminde tutmaya( Asgari ücret 17.002 TL olarak Belilendi)  ve hayata geçirmeye çalışırken, yapılanları baltalarcasına birileri alışkanlık olsa gerek yılbaşından önce etiketleri değiştirmenin gayreti içerisindeler.

Etiket değiştirme derken sadece marketlerdeki, yada esnaftaki etiketlerden bahsetmiyorum. Ev kiralarındaki, konut satışlarındaki, otomobillerdeki fiyatların ne kadar hızlı değiştiğini gözlemliyoruz.

Daha işçinin emeklinin memurun ve bunların emeklilerinin ceplerine zamlı maaşlar girmeden, eczanelerde ilaçların etiketleri hızlı bir şekilde değişmek zorunda kaldı. İlaca % 25 zam geldi. Hani bulunmuyor denilen ilaçların bir çoğu her nedense birden ortaya çıkıverdi.

Büyük zincir marketler başta olmak üzere, kafeler, restauranlar, AVM türü birçok ürünü içerisinde barındıran marketlerde de etiketler yılbaşı öncesi hızla değişti ve değişmeye devam ediyor.

Yumurta fiyatları yine maaş zamları öncesi aldı başını gidiyor.

Devletin bunları denetlemesi gereken kurumları var.

Herkes gibi ben de merak ediyorum.

Fiyat denetimleri yapılıyor mu ve son aylarda Niğde de kaç kez yapıldı. Bu denetimler sonucunda yaptırım olarak nasıl bir uygulama gerçekleşti.

Artık denetimi yapması gereken kurumlar bir konu ile ilgili ya bir şikayet bekliyor, yada ramazan öncesi meşhur fırın denetimleri gibi belirli günlerin gelmesini bekliyorlar ki denetim yapılsın. Sanki başka zaman o fırınlarda ekmek çıkmıyormuş gibi.

Bu arada merak etmiyor değilim. Hani hepimizin malumu yılbaşında kaçak içki olayları olur, birileri piyasaya sürer parasını cebine koyar birileri de o içkileri içer bazen bu durumlar ölümlerle neticelenir.. Yılbaşına sayılı günler kaldı. Bu denetimlerinde zamanı geldi sanırım.

Gıda Güvenliği ve Kalitesinin Denetimi ve Kontrolüne dair yönetmelikte denetim için aynen şöyle deniliyor.

Denetim: “ Ulusal düzeyde bu Yönetmelikte belirtilen kriterlere uygunluk işlemleri açısından Tarım ve Köyişleri Bakanlığı; bunun dışında gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinin denetlenmesi açısından kendi özel mevzuatına göre yetkili il özel idaresi, belediye ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından veya mahalli mülki idare amirin koordinasyonu veya işbirliğinde, gıda kontrol hizmetlerinin yürütülmesi ve/veya doğrulanması için yapılan işlemleri, “  ifade ediyor.

Devlet ne yapsın ki, herkes kafasına göre fiyat belirlerse ve yukarıda belirtilen ve denetimleri yapması gerekenlerin de yeterince denetimini yerine getirmemesi durumunda fiyatların kontrolsüz bir şekilde yukarı gitmesi tabi ki anormal olarak değerlendirilmemeli.

Şimdi şöyle bir tablo ile karşılaşmak mümkün.

Denetimler yapılıyor denilecek.

Madem denetimler yapılıyor, her yerde aynı ürün neden faklı.. Hımm şimdi diyeceksiniz ki serbest piyasa gereği.  

“Gıda maddesi etiketi” nin tarifinde şu bilgilerin olması gerekir diyor;

Etiket Bilgisinde : Gıda maddesini tanıtıcı her türlü yazılı veya basılı bilgi, marka, damga ve işaretleri içeren ve gıda ile birlikte sunulan veya ambalajında basılı bulunan tanıtım bilgilerini,

Denetimlerde ise; “Kontrol” kelimesinin tarifi ise şu şekilde veriliyor.

Kontrol: Gıda maddeleri ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemeleri üreten ve satan işyerlerinin, asgari teknik ve hijyenik şartları ile bu yerlerde üretilen ve satılan gıda maddelerinin ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin Türk gıda mevzuatına uygunluğunun tespiti.

Ben, mesela aldığım bir ürüne en son ne zaman zam gelmiş daha önceki fiyat neydi şimdiki fiyat nedir ve son güncellemede gelen zam oranını görmek ve bu zammın normal maliyet yükselmesine paralel mi yapılmış görmek istiyorum.

Hatta etiketi değiştirenler yaptıkları değişiklikleri ilgili kuruma bildirme zorunluluğu da getirilir ise bu kontrolsüz fiyat artışlarının da önüne geçilir, diye düşünüyorum.

Selam ve Saygılarımla