2024 Mahalli İdareler Seçimi sona erdi. Niğde’de daha önce Ak Parti Merkez ile birlikte 5 İlçenin de belediye başkanlığını elinde bulundururken...

2024 Mahalli İdareler Seçimi sona erdi. Niğde’de daha önce Ak Parti Merkez ile birlikte 5 İlçenin de belediye başkanlığını elinde bulundururken, bu kez Çiftlik İlçesi Ak Partiden CHP ye geçti.

Seçimin en merak edilen İlçelerinden biri de Bor İlçesiydi.

Bor üzerine birçok hesaplar yapıldı.

Seçimin atmosferinin başlarında MHP adayı ile Ak Parti adayı bir birleri ile çekişir algısı Bor ilçesin de yayıldı.

Bor’da bir rekabet havası estirildi.

Ak Parti Adayı Serkan Baran ile sohbetlerimizde bizim gördüğümüz genel durumda kazanması ile ilgili bir problem görünmediğini her defasında dile getirdik.

Yani Baran her ne kadar kendisinin kazanacağını tahmin etse de terazinin bir kefesinde olduğunu biliyordu.

Kendi rakip ve yada rakipleri O'nun hakkında olur olmaz bir çok konuda iddialar ortaya attılar.

O ise, Onlara “ Biz, şunu, bunu onlar gibi  yaptık mı ? Yap ma dıh..”  

Biz Türkiye’nin en gelişen İlçesi olarak Bor da “ Onların akıllarının almadığı bir çok projeye imza attı mı? attıııııh. “ diyerek konulara biraz akılcı, biraz ders verir, birazda mizahça yaklaştı.

Bizler, Serkan Baran’ı zaman zaman seçmeni ve  Borlu vatandaşlar ile yaptığı toplantıları izledik.  Her defasında O’nun ile Borlular arasındaki sıcak ve o samimiyeti gözlemledik.

Hani derler ya, çocukla çocuk, büyük ile büyük olduğunu gördük.

İşte artık vatandaşın değer verdiği tutum ve davranışlar bunlar dı ve Serkan Baran Bor da icraatlarını anlatmanın ötesinde bir de bunu çok iyi yaptı.

Baran Başka ne yaptı.

Bor tarihinde görmediği kadar altyapı sorununu çözdü ve asfalt ile tanıştı.

Bor tarihinde görmediği kalitede içme suyuna kavuştu.

Bor tarihinde görmediği Bor’u iki ye bölen insanın bile zor geçtiği tren yolu alt geçitlerinin nasıl bir kıvrak zeka ile yapıldığına şahit oldu.

Bor tarihinde görmediği Türkiye’nin en modern sinemasına ve o sinemada mükemmel bir ses sistemine hatta birçok etkinliğin yapılabildiği restorasyonu gerçekleştirilen salona kavuştu.

Bor Tarihinde görmediği ilçe içi altyapı yanında ekonomik alt yapıyı da kazandı. Bor karma OSB de ardı ardına açılan ve halen devam eden Türkiye’nin dev sanayi kuruluşlarının fabrikaları ve yetmeyen OSB arazisinin genişlemesine rağmen OSB den arazi alabilmek için onlarca büyük firmayı sıraya soktu ve onlara yer bulmak için yoğun bir çalışma gerçekleştirildi. Hem Bor ilçesindeki insanlara hemde Niğde merkezdeki insanlara iş kapıları açıldı. Bu çalışmaların ana odağında ise Serkan Baran vardı.

Bor her şeyden önce insan ilişkilerini ön planda tutan sıcak, samimi işini bilen, koltuğu ile ilgili her hangi bir ileriye dönük hesap yapmayan, ekonomik olarak her türlü maddi imkana sahip, siyaset benim her şeyim diyen biri olmadan, Bor sevdalısı, Bor aşığı bir adayı yeniden iş başına getirdi.

Bor her şeyden önce görev yaptığı ilk 5 yılda kendisinden istenenin fazlasını Borlulara verme gayreti içerisinde olduğunu gördüğü adaya rakibine karşı tarihi bir fark yaptırdı.

Geçmiş yıllarda Ak Parti ile MHP arasındaki makas o kadar dardı ki. Bir ara Başkan Ak Partiden, Belediye meclis üye çoğunluğu MHP den bile olmuştu.

Bor da artık farklı bir tablo var.

Attığı her adımın hesabını vereceğinin sorumluluğunda, genç dinamik fişek gibi bir başkanla yola devam dedi.

Bor bir de ne yaptı bunu da atlamamak lazım.

Türkiye genelinde ciddi bir oy kaybına uğrayan Ak Parti Niğde’de Emrah Özdemir ile oy oranını bir önceki seçime göre koruyan hemen hemen tek il olurken, Serkan Baran’da Bor da rakibine tarihi bir fark atarak Ak Parti Genel Merkezinin yüzünü güldüren belki sayılı seçim merkezlerinin en ön sıralarından biri oldu.

Bu her iki başkanda rehavete kapılmadan görev yapmaları gerektiğinin bilincinde olan Bor ve Niğde'nin iki siyasetçisi olarak bu seçimde ön plana çıktılar. 

Fakat, Niğde ve Bor daki seçim atmosferinden farklı olarak 2024 yerel seçimleri tüm siyasi partiler için, adaylar için ders niteliğinde sonuçları ortaya koydu.

CHP gelecek için umutlanırken, Ak Parti bu düşüsün sebeplerini bulup yeniden gönüllere girmenin hesabını yapmaya başladı bile.

Sonuç olarak umarım kazananlarda, kaybedenler de seçmenin verdiği mesajı (dersi) iyi almıştır.

Ömrü olanının önünde daha çooook seçimler var.

Bir gün olur ya ...

Selam ve Saygılarımla.