Niğde Halk Eğitimi Merkezi'nde açılan seramik kursu, el becerilerini geliştirmek isteyenler tarafından ilgi görüyor.
Seramik kursundan faydalanan kursiyerler, hem toprağı sanata dönüştürüyor hem de meslek öğreniyor. Eğitmen Ayşe Köse eşliğinde seramik sanatını öğrenen kursiyerler çeşitli objeler, kupalar ve süs eşyaları üretiyor.
Toprağa bir kez eliniz değdiğinde bir daha bırakmak zor diyen Eğitmen Ayşe Köse, "Burada bir fırın var, çamurlarımızı Kütahya'dan sipariş ettik ve kursa başladık. Kursumuzun üçüncü ayı ilk mezunlarımızı vereceğiz. Şu an çok güzel gidiyor ve çok talep var. Güzel ürünler çıktı" dedi.
Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan kursa 7’den 70’e herkesin ilgi gösterdiğini ifade eden Köse, kursu tamamlayanların atölye açarak ekonomik katkı sağlayabileceklerini söyledi. Köse, "Her kesimden kişi gelebilir. Çocuktan büyüğe kadar. Çünkü çamurla oynadıkları zaman el kasları güçleniyor. Öte yandan öğrendiklerini ticarete dökebilirler, kupa yapıp satabilirler. Magnetler, hediyelik ürün yapabilirler. En önemlisi ürünün kendi ellerinden çıkması. Kursu geldiği zaman kendine bir meslek edinebilir ve bu sayede kendisine bir iş yeri atölye açabilir" diye konuştu.