Niğde Valisi Çelik, öğrencilerin mezuniyet sevincine ortak oldu Niğde Valisi Çelik, öğrencilerin mezuniyet sevincine ortak oldu

Niğde Valisi Cahit Çelik, öğretmenlerin ve öğrencilerin isteği üzerine Süleyman Fethi Ortaokulu'nu ziyaret etti.

Süleyman Fethi Ortaokulu’nda Sosyal Bilgiler öğretmeni olarak çalışan Hacer Bilgen ve öğrencilerin daveti üzerine sınıf ziyareti gerçekleştiren Niğde Vali Cahit Çelik öğrencilerle bir araya gelerek etkinliklere eşlik etti. Merkezi ve Yerel Yönetimler konulu derste öğrenciler Vali Çelik’e konu ile ilgili sorular yöneltti, öğrencilerin soruları cevaplayan Vali Çelik öğrencilere dersin konusu münasebetiyle Niğdeli tarihi şahsiyet, devlet adamı, milletvekili , bürokrat Ebubekir Hazım Tepeyran hakkında bilgiler verdi.

Biz tarihi köklerde olan güçlü bir medeniyetin evlatlarıyız diyen Vali Çelik öğrencilere yaptığı  konuşmasında;“ Devlet geleneğimiz çok eskilere dayanmaktadır ve bu geleneğin içerisinde yetişmiş çok kıymetli tarihi şahsiyetler vardır. Bunlara en güzel örnek de Niğdeli hemşehrimiz Vali Ebubekir Hazım TEPEYRAN’ dır. Musul, Manastır, Basra , Sivas, Hicaz, Beyrut gibi birçok ilde valilik yapmış Ebubekir Hazım TEPEYRAN sonrasında  3 dönem milletvekilli yapmış ve ayrıca  şimdi size hediye edeceğim” Küçük Paşa” adlı eserinin de yazarıdır. Milletler tarihi ve kültürel şahsiyetlerinden aldığı kuvvetle daha büyük işler başarırlar. Sevgili çocuklar, okuduğunuz okulun ismini taşıdığı Süleyman Fethi Bey tarihimizin önemli şahsiyetlerinden biridir. İzmir’in işgali sırasında işgal askerlerine boyun eğmeyerek süngü darbeleri ile şehit olan Süleyman Fethi Bey işgale karşı milli direnişin sembollerinden olan kahramanlarımızdan biridir. Sizler tarihi şahsiyetlerimizi tanıdıkça milli şuurunuz artacak ve İnşallah bu vatana hayırlı birer vatandaş olacaksınız” dedi.

Konuşmaların ardından  Vali   Cahit Çelik,  öğrencilere Ebubekir Hazım Tepeyran’ın Küçük Paşa adlı eserini hediye etti. Daha sonra öğretmenler odasına geçerek öğretmenlerle sohbet eden Vali Çelik hafta sonu yapılan Liselere Geçiş Sınavı ile ilgili bilgi aldı.

Öğretmenlere hitaben Vali Çelik “Kıymetli öğretmenlerim; öğrencilerimizin akademik başarılarının yanında sosyal ve kültürel gelişimlerini de önemsiyoruz. İlimizdeki yatırımlarla sosyal ve kültürel aktivitelerin niteliğini artırmaya çalışıyoruz. Emli Vadisi’nde İzci öğrencilerimize yönelik çalışmalar mevcut. Sizlerin de rehberliğinde öğrencilerimizin hem bu aktivitelerden faydalanmasını hem de doğaya karşı bilinçlerinin gelişmelerini arzuluyoruz” diye konuştu.

Son olarak okulun fiziki bölümlerinde inceleme yapan Vali Cahit Çelik talimatlarının ardından öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirip okuldan ayrıldı.

Kaynak: Niğde Valiliği Basın Bülteni