Niğde’de diksiyon eğitimi alan gençler hem Türkçe dilinin zenginliklerini hem de günümüzde çok kullanılmayan kelime ve anlamlarını öğreniyorlar.

Niğde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde bulunan Niğde Şehit Ramazan Konuş Gençlik Merkezi’nde öğrencilere yönelik 'Konuşma Sanatı ve Tekniği' olarak tanımlanan Diksiyon Kursu eğitimleri devam ediyor. Diksiyon atölyesine katılan gençler diksiyon eğitimin yanı sıra hem Türkçe dilinin zenginliklerini hem de günümüzde çok kullanılmayan kelime ve anlamlarını öğreniyorlar.
Merkezde gençlere yönelik hazırlanan Diksiyon Atölyesi’nde, genç nesillerin kendisini doğru olarak ifade etmesi, daha etkili konuşmaları ve kişisel gelişimlerine katkı sağlanması hedefleniyor.

Proje hakkında
Diksiyon Atölyesi eğitmeni ve öğrencileri tarafından hayata geçirilen ‘Her Ay 50 Yeni Kelime Projesi’yle gençler için hazırlanan Diksiyon Atölyesi Kelime Köşesi’nde her ay 50 civarında unutulan veya az kullanılan Türkçe kelimeler yeniden dillendirilerek gençlerin kelime dağarcıkları zenginleştiriliyor. Atölyede ayrıca, heyecanın kontrol altına alınması, nefes eğitimi ile soluğun denetim altına alınması, sesin etkili kullanımı, ses eğitimi, ses tonunun ayarlanması, konuşma kuralları, konuşmaya esneklik kazandırma, akıcı ve anlaşılır konuşma, dil alıştırmaları, beden dilinin etkin kullanımı konularında dersler veriliyor.