Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, daha önce süresiz ertelendiği açıklanan liglerin 19 Aralık Salı günü yeniden başlatılacağını açıkladı. Başkan Büyükekşi, hakemlerin maça çıkmayacağı yönündeki iddialara ilişkin ise “Hakemlerimizin maça çıkmama durumu söz konusu değil” dedi. Mehmet Büyükekşi, istifa iddialarına da “Görevimizin başındayız” şeklinde cevap verdi.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Başkanı Mehmet Büyükekşi, MKE Ankaragücü’nün istifa eden başkanı Faruk Koca’nın hakem Halil Umut Meler’e yaptığı yumruklu saldırının ardından TFF’nin Riva’da bulunan Hasan Doğan Kamp Eğitim Merkezi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya başkan Büyükekşi’nin yanı sıra Türkiye Futbol Federasyonu yöneticileri, İbrahim Burkay, Mustafa Eröğüt, Yusuf Günay, Yalçın Orhan ve Agah Ruşen Çetin katıldı. Başkan Büyükekşi, ilk olarak hakemlik müessesine yapılan baskı ve şiddetin kabul edilemeyeceğini aktararak, "Halil Umut Meler, bizim için sadece hakem değil uluslararası arenalarda kendisiyle iftihar ettiğimiz gurur duyduğumuz hakemimiz. İyi bir aile babası ve iyi insan. Bugün konuşacağımız hiçbir şey hakemimiz zalimce tekmelenirken iki elini başına siper ederek yerde sürüklendiği fotoğraftan daha fazla hiçbir şey söyleyemez.

Hepimizin temel misyonu futbolu her şeyin önünde tutmak ve tüm paydaşların kendilerini güvende hissedecekleri bir alan olarak korumaktır. Güzel oyun içinde asla ve asla şiddete yer yoktur. 11 Aralık Pazartesi akşamı oynanan MKE Ankaragücü - Çaykur Rizespor arasında yaşananlar hiçbir şekilde kabul edilemez. Saha içerisinde veya saha dışında benzeri olaya sıfır tolerans göstereceğimizi oyunun vazgeçilmez parçası olan hakemlerimize ve hakemlik müessesesine hiçbir saldırı ya da orantısız baskıya hiçbir zaman izin vermeyeceğimizi hatırlatıyoruz" şeklinde konuştu.

“Allah böyle acıları ne Halil Umut Meler’e ne de futbol paydaşlarına yaşatmasın”

Hakem Halil Umut Meler’in sağlık durumuna ilişkin de konuşan Başkan Büyükekşi, “Dün yönetim kurulu ile birlikte hastanede ziyaretine gittik. Doktorlardan bilgi aldık. Çok şükür iyileşiyor. Kendisini de iyi gördük. Biliyorsunuz bugün taburcu oldu. 12 günlük bebeği Ege ile ailesine kavuşuyor. Allah inşallah böyle acıları bir daha ne Halil Umut Meler’e ne de diğer hakemlerimize ne de diğer paydaşlara yaşatmasın. İlk andan itibaren yakından ilgilenen ve talimatlar veren sayın Cumhurbaşkanımıza buradan şükranlarımı sunmak istiyorum. Olayla ilgili hızla harekete geçen Gençlik ve Spor Bakanımıza, İçişleri Bakanımıza, Adalet Bakanımıza ayrı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

“19 Aralık Salı günü tüm ligler yeniden başlayacaktır”

Daha önce süresiz ertelendiğini açıkladıkları tüm liglerin 19 Aralık Salı gününden itibaren yeniden devam edeceğini aktaran TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Yönetim kurulumuzla yaptığımız toplantı sonunda tüm liglerin süresiz iptal ertelendiği kararını almıştık. Bugünkü kararla 19 Aralık Salı günü tim ligler yeniden başlayacaktır. Birbirimizi şikayet etmek yerine sağduyu ile birlik beraberlik içinde hareket ederek başarılı olacağımıza inanıyoruz. Biz yönetime geldiğimizden beri başaracaksak birlikte başaracağız diye altını çizmiştik. Türkiye futbol geleceği için atılması gereken adımları atmaya çözülmesi gereken sorunları çözmeye ve tüm bunları camiamızla bir olarak yapmaya devam edeceğiz. Tek başımıza yapmayacağız. Ayrıca olayın olduğu saatten itibaren bu süreçte destek veren FIFA Başkanı Infantino, UFEA Başkanı Ceferin, FIFA Hakem Komitesi Başkanı Collina ve İngiltere Hakem Komitesi Başkanı Howard Webb’e teşekkür ediyorum” dedi.

“Faruk Koca ve yanında sahaya girenler PFDK’ya sevk edildi, perşembe günü karar açıklanacak”

Başkan Büyükekşi, TFF Hukuk Kurulu’nun saldırıda bulunan MKE Ankaragücü’nün eski başkanının PFDK’ya sevk edildiğini kararların yarın açıklanacağını dile getirerek, “TFF’nin kurulları var. PFDK ve tahkim kurlu. TFF hukuk kurulu başkanı her hafta maçlar oynandıktan sonra ceza için ilgili kuruluşa sevk yapıyor, sevkler dün yapıldı. TFF yönetiminin herhangi bir karar alma yetkisi yok. Yetki bağımsız olan Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nda. Tüm sevkler oraya yapılıyor. Onlar yarın toplanacak. İlgili maddelerden sevkler yapıldı. Talimatlar çerçevesinde gerek başkanımız Faruk Koca ile ilgili onun yanında sahaya giren kişiler sevk edildi. Gerekse MKE Ankaragücü takım olarak sevk edildi. Perşembe günü onlar tarafından açıklanacak” şeklinde konuştu.