Satranç Turnuvasında LGS Birincileri Karşı Karşıya Geldi Satranç Turnuvasında LGS Birincileri Karşı Karşıya Geldi

Liselere geçiş dönemi tercihleri konusunda açıklamalarda bulunan Niğde İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar, 2024 yılı liselere geçiş sistemi kapsamında sınavla öğrenci alan liseler ve adrese dayalı yerel yerleştirme kriterlerine göre tercih işlemlerinin başladığını belirtti.

Tercih yapacakların tercih danışma bürolarından yardım almalarını tavsiye eden Yaşar; “ Velilerimiz okullarda oluşturulan tercih danışma bürolarından yardım alarak tercihlerini yapabilecekler. Tercihler yapılırken sıralama hatalarıyla çok sık karşılaşıyoruz. Öğrencilerimiz bazen hiç gitmek istemeyecekleri ortaöğretim kurumlarını tercih edebiliyorlar. Bu nedenle ilimiz genelinde ortaokullarda tercih ve danışma büroları oluşturuldu. Ayrıca tercih ve danışma bürosu oluşturulamayan ortaokullarımızda hizmet vermek üzere Rehberlik ve Araştırma Merkezi bünyesinde mobil ekip oluşturuldu. Köy ve kasabalarımızda tercih yapacak öğrencilerimize de tercih ve danışma hizmeti verilecektir” dedi.

Niğde'de LGS'ye 4 bin 503 öğrencinin girdiğini söyleyen Yaşar; "2024-2025 Eğitim-Öğretim yılında ilimizde merkezi sınavla öğrenci alan okullara yerleşmek için sınava giren öğrenci sayısı yaklaşık 4 bin 500 kişi. Merkezi sınavla öğrenci alan okul kontenjanımız Niğde Fen Lisesi 150, Bor Şehit Ramazan Konuş Fen Lisesi 150, Yunus Emre Anadolu Lisesi 150, Şehit Kemal Tosun Anadolu İmam Hatip Lisesi 120, Niğde Atatürk Anadolu Lisesi 120, Bor Şehit Nuri Pamir Anadolu Lisesi 150, Şehit Fazıl Doğruöz Mesleki Teknik Anadolu Lisesi 60, Faik Şahenk Mesleki Teknik Anadolu Lisesi 30 ve Mimar Sinan Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde ise 30 öğrencilik kontenjan bulunmaktadır. Bu öğretim yılında yaklaşık 5 bin öğrencimiz ortaokullardan mezun oldular. Bu bilgiler ışığında ilimizde ortaöğretime geçişte kontenjan sıkıntısı yaşamayacağız. Tercih ve Danışma Bürolarında rehber öğretmen ve yöneticilerimizi görevlendirdik, velilerimizden mutlaka tercih sürecinde bu merkezlerden yararlanmalarını tavsiye ederim. Ortaöğretime geçiş süreci çocuklarımıza sunulan bir fırsattır, onları ilgi ve yetenekleri doğrultusunda bir ortaöğretim kurumuna yönlendirmemiz, çocuklarla olan ilişkimizi olumsuz etkileyecek tutum ve davranışlardan uzak durmamız onların yararına olacaktır. Tüm öğrencilerimiz ve velilerimiz adına hayırlı bir tercih dönemi diliyorum" dedi.

Kaynak: İHA