Bakü'de NÖHÜ İş Birliğinde Ödüllü Ar-Ge Proje Pazarı Düzenlendi Bakü'de NÖHÜ İş Birliğinde Ödüllü Ar-Ge Proje Pazarı Düzenlendi

Birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışan aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına “Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme” konulu eğitim verildi.

Niğde İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı  Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışan aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına verilen “Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme” konulu eğitimlerin bu yıl için olan ilk turu, eğitim sonunda verilen katılım belgeleri ile neticelendi. Eğitimle ilgili olarak İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bahadır Karaca yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme (ÇPGD) Programının amacı psikososyal gelişimi destekleme yöntemlerini birinci basamak sağlık hizmetlerine entegre ederek, gelişimin en hızlı olduğu gebelik ve sıfır ila altı yaş döneminde çocuğu destekleyerek ruhsal, sosyal ve bedensel olarak sağlıklı nesiller yetişmesini sağlamaktır. İnsanın yaşam boyu bedensel, ruhsal ve sosyal sağlığı, beyninin gelişimiyle yakından ilişkilidir. Beyin gelişimi büyük oranda yaşamın ilk yıllarında, özellikle de anne karnında ve doğumdan sonraki ilk beş yılda oluşur. İnsanın yaşam boyu kullanacağı becerileri, öğrenme kapasitesi, çevreyle ilişki yetenekleri ve kişiliği de beyin gelişimi ile birlikte büyük ölçüde bu yıllarda gelişir. Beynin hızla geliştiği gebelik ve sıfır ila altı yaş döneminde ülkemizde anne ve çocukla düzenli ilişkisi olan tek yaygın yapılanma, birinci basamak sağlık hizmetleri yapılanmasıdır ve birinci basamak çalışmalarında gebe, bebek ve çocuklara yönelik koruyucu hizmetlerin en önemli unsuru düzenli gebe, bebek ve çocuk izlemleridir. Bu nedenle bu izlemleri yapan aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarımıza düzenli olarak bu eğitim verilmeye devam edilecektir.”

Kaynak: Haber Merkezi