Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nde ODTÜ, Ankara ve Gazi Üniversiteleri'nin rektörlerinin katılımıyla 'Sıfır Atık ve Enerji Verimliliği Çalıştayı' düzenlendi.
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ev sahipliğinde Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız ve beraberlerindeki heyetlerin katılımlarıyla 'Sıfır Atık ve Enerji Verimliliği Çalıştayı' düzenlendi. Enerji verimliliğinde öncü olan ve 'Sürdürülebilir ve İklim Dostu Kampüs Çalışmalarında En İyi Uygulama Ödülü’nün sahibi Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen çalıştayda, konuk olan üniversitelerin rektörlerine ve beraberlerindeki heyete tecrübeler aktarıldı. Çalıştaya katılan rektörler ile beraberindeki rektör yardımcıları ile akademik ve idari birim yöneticilerinin yer aldığı heyetlere teşekkürlerini sunarak konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu, ortak çalışmaların artarak devam edeceğini belirtti. Rektör Uslu, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ile Enerji Verimliliği alanında yeni projelerin hayata geçirileceğini ve halihazırda Ankara Üniversitesi ile bazı ortak projelerin yürütüldüğünü de ifade etti. Uslu; “Uzmanlaştığımız alanlarda paydaş üniversitelerimize tüm desteği vereceğiz ve farklı alanlarda ise bu üniversitelerimizden destek alarak iş birliğimizi daha üst seviyelere taşıyacağız” dedi.
Konuk rektörler, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi 3. Sınıf Atık Merkezi’ni gezerek çalışmaları yerinde inceledi. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi 3. Sınıf Atık Merkezi’ni çalışmaları çerçevesinde ayrıştırma ve geri dönüşüm uygulamalarını anlatan Rektör Uslu; gezide ayrıca atık yönetimi uygulamaları çerçevesinde elde edilen atıkların geri dönüşüme kazandırıldığı ve böylece döngüsel ekonomiye kazandırılarak üniversite bütçesine katkı sunulduğu da belirtildi. Çalıştay merkez yerleşke ile Niğde gezisinin ardından son buldu.