Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nde Avrupa Birliği (AB) projelerine daha etkin katılımın sağlanabilmesi için akademik personele yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. 


“Üniversiteler Eğitim Öğretim Kurumları Olmanın Yanında Ar-Ge ve Projelerin Yürütüldüğü Kurumlardır”


Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda, Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nafiz Tok bir konuşma yaptı. Konuşmasında üniversitelerin eğitim öğretim kurumları olmanın yanında Ar-Ge ve projelerin yürütüldüğü kurumlar olduğuna vurgu yapan Tok, Üniversitelerin aynı zamanda toplumun daha rahat yaşayabilmesi için teknoloji ile global dünyanın getirdiği sorunlara bilimsel olarak çözümlerin bulunduğu, sorunları çözmek için Ar-Ge ve projelerin yürütüldüğü kurumlar olduğunu ifade etti. 


Tok konuşmasının devamında şunları ifade etti: “Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nde daha iyi yerlerde olabilmesi ve topluma müreffeh bir yaşamın sunulabilmesi için teknolojinin, eğitimin, sanayinin ve toplumun sorunlarına çözüm bulan proje çalışmalarını akademik çalışmalarımızın bir parçası olarak görmek siz değerli akademisyenlerimizin sorumluluğundadır.  Bugün büyük özveriyle yürüttüğünüz değerli Ar-Ge çalışmalarınıza ve projelerinize daha iyi yön verebilmek ve uluslararası arenalara açılmak adına AB Merkezi Projeler Toplantısını düzenlemek sizlere bu alanda bilgi vermek ve bu alanda yapılacak çalışmalara desteğimizin sonsuz olacağını bildirmek istedik.” dedi.
Rektör Yardımcımız Tok konuşmasına “Hepimize verimli bir toplantı diliyor ve proje katkılarınızı önümüzdeki yıllarda bekliyoruz.” diyerek son verdi.


Açılış konuşmasının akabinde toplantı, Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Latif Tek, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özkan Haykır ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Öğr. Gör. Hülya Üründü’nün sunumlarıyla devam etti.


Akademik personelin Üniversite tarafından projeler konusunda destekleneceği, proje yazım aşamasında ise gerekli teknik desteğin verilebileceğinin vurgulandığı programda, ayrıca uluslararası bir Üniversite olabilmenin en önemli göstergelerinden biri olarak Merkezi Projelerin önemine değinildi.  Toplantı soru cevap bölümünün ardından sona erdi.