Hastaneler üst solunum yolu enfeksiyonu, grip, influenza salgınıyla dolup taşarken vatandaşlar da antibiyotik, ağrı kesici, bulantı ilacı gibi birçok ilaca ulaşamıyor. İlaç fiyatlarının güncellenmesi de ilaç sorununa çare olmadı.

Niğde Eczacılar Odası Başkanı Nihat Öztürk,  vatandaşların ilacı bulamadığında eczanelere tepki gösterdiğini ve diğer marka tercih edilen ilaçla doktorun yazdığı ilaçların markası farklı olsa bile etken maddelerinin aynı olduğunu belirtti.

Antibiyotik ilaçlara zam gelmesiyle ilaç sorunları ortadan kalkacağını düşünürken hala sıkıntı devam ediyor diyen Başkan Öztürk, “Özellikle antibiyotiklerde sıkıntı daha büyük ve hiçbir şekilde ulaşamıyoruz. Eczacılarımız bu konuda büyük sıkıntı yaşıyor. Vatandaşlar saatlerce hastanede bekliyor daha sonra eczaneye geldiğinde istedikleri ilacı bulamayınca eczaneye tepki gösteriyor. Biz bu durumdan o kadar çok rahatsız olduk ki İl Emniyet Müdürlüğü’nden yardım istedik ve onlarda bizim için  gerekli tedbirleri aldılar. Zam gelmesine rağmen firmalar ilaçları bize çok kısıtlı gönderiyor. Vatandaşlar gündüz ilaçları eczane eczane gezerek arıyorlar ama maalesef gece bu şekilde olmuyor. Biz yetkililerin bir an önce bu konuda tedbir almasını istiyoruz. Madem bu ilaçlar Türkiye’de ihtiyaca kadar temin edilemiyorsa bu ilaçların ödeme listesinden çıkarılıp başka grup ilaç eklenebilir. Doktorlarımız bu eksik olan ilaçlar konusunda çok ısrarcı oluyorlar. Diğer marka tercih edilen ilaçla doktorun yazdığı ilaçların markası farklı olsa bile etken maddeleri aynıdır. Bu da bizi zora sokuyor ve biz vatandaşlarımıza yardımcı olmakta zorlanıyoruz” diye konuştu.