Niğde Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir meşrubat fabrikasında meydana gelen iş kazasında 2 işçi hayatını kaybetti 1 i ağır toplam 3 kişi de yaralanmıştı. 

Olayın hemen ardından işçileri kurtarmak için fabrikaya ilk giden 7 itfaiyeci de zehirlendi. 

2 işçinin hayatını kaybettiği Niğde Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren bir fabrikada temizlik esnasında meydana gelen zehirlenme olayına ilk giden 7 kişilik itfaiye ekibininde kimyasaldan etkilendiği hastanede tedavi altına alındığı öğrenildi.

Niğde’de Meşrubat Fabrikasında atık tankını temizlemeye çalışan iİşçiler, temizlikte kullandıkları kimyasal maddelerin tepkimesi sonucu ortaya çıkan gazdan zehirlenmişti. 

Önceki Haber Detayı.. 

Niğde’de Meşrubat Fabrikasında Zehirlenen İşçilerin Kimlikleri Belli Oldu

Hayrettin YENEL

Niğde Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir meşrubat fabrikasında meydana gelen iş kazasında 2 işçi hayatını kaybetti 1 i ağır toplam 3 kişi de yaralandı

Fabrikanın kazan bölümünde atık su tankını temizlemek için kazana ilk giren Faruk Sert (35), adlı işçi kullanılan temizlik maddesi kimyasalından etkilenince  kazan içerisinde fenalaştı. Onu gören  Ufuk Kılıçarslan (29) adlı de kurtarmak için kazana girmeye çalışırken kazanın içerisine düştü. Kazan içerisinde kimyasaldan etkilenen 2 işçi olay yerinde hayatını kaybederken cenazeleri kazanın oksijen kaynağı kesilerek çıkarılabildi.  Olayda B.Ş. (46), D.C ve (43) ve O.B. (53),  kimyasaldan etkilenerek Niğde Üniversitesi Ömer Halisdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldılar.  Durmuş Cebenay’ın hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.
İhbar üzerine bölgeye sağlık, polis, itfaiye ve AFAD ekipleri sevk edildi.

VALİ ÇELİK’TEN AÇIKLAMA

Öte yandan, Niğde Valisi Cahit Çelik ve Belediye Başkanı Emrah Özdemir ve İl Emniyet müdürü Adnan Özdemir fabrikaya giderek yetkililerden bilgi aldı. Vali Çelik, gazetecilere, yaptığı açıklamada olayın saat 10.40 civarında meydana geldiğini ve kazan temizliği yapan 2 işçi ile onlara yardıma gelen 3 işçinin kimyasal maddeden zehirlendiğini söyledi.

Niğde Valisi Cahit Çelik, 2 işçinin hayatını kaybettiğini, 1 işçinin yoğun bakımda olduğunu ve hayati tehlikesi bulunduğunu, 2 işçinin ise ayakta tedavi gördüğünü aktardı.

İşçilerin ailelerine başsağlığı dileyen Çelik, “Üzüntü verici bir olay, inşallah bu tür olaylar yaşanmaz. Yaptıkları bir kazan temizliği ancak kazan temizliğinde kimyasal maddeleri kullanmışlar. Kazan da su kazanı, normalde fabrika içinde kullanılan bir kazan değil. Adli tahkikat devam ediyor. Bir vatandaşımızın hayati tehlikesi var.” diye konuştu