Niğde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Derneği (NİGAMUD) 2. Olağan Kongresi Adanalı İsmail Gültekin Restoranı’nda  üyelerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Hafif ticari araçla otomobil çarpıştı, 1’i çocuk 3 kişi yaralandı Hafif ticari araçla otomobil çarpıştı, 1’i çocuk 3 kişi yaralandı

Kongrede ilk olarak söz alan Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Şef İsa Serhan Cihangir, “kuruluşumuzdan günümüze özelde Niğde Mutfak kültürüne Genelde ise Türk Mutfak kültürüne hizmet edebilmenin gayreti içerisinde olduk, dün bir avuçtuk bugün çok olduk ve Niğde Gastronomisine her alanında hizmet eden işletmeci, aşçı, pastacı, fırıncı, manav, kasap, lokantacı, kafeci, öğretmen ve akademisyen olmak üzere bir araya gelerek en kapsamlı sivil toplum kuruluşu olmayı başardık. Bu süreçte maddi ve manevi her zaman yanımızda olan Niğde Valisi Sayın Cahit Çelik’e Niğde Belediyesi  Belediye Başkanımız Sayın Emrah Özdemir'e ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Hasan Uslu'ya çok teşekkür ederiz” dedi.

Ayrıca Başkan Cihangir, bir taraftan bu süreçte destek veren ve katkı sağlayan üyelere ve yönetim kuruluna şükranlarını sunarken, bir taraf da yeni seçilecek olan Yönetim Kuruluna başarı dileklerini iletti.

Konuşmanın ardından tek adaylı seçim sürecine geçildi ve genel kurul katılımcılarının oy birliği ile Akademisyen Şef Mevlüt Ölmez başkanlığında yeni yönetim kurulu seçimi gerçekleştirildi.

Seçimin ardından NİGAMUD ailesinin yeni yönetim kurulu başkanı seçilen Akademisyen Şef Mevlüt Ölmez söz alarak üyelere hem teşekkür etti, hem de yeni dönemin yol haritası hakkından bilgilendirmeler gerçekleştirdi.

Ölmez konuşmalarına şöyle devam etti: “2 yıl gibi kısa bir sürede Niğde özelinde Niğde Valiliği, Niğde Belediyesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ve Türkiye Aşçılar Federasyonu işbirlikteliği ile 2 festival gerçekleştirebilmenin yanı sıra, Niğde İli ve Niğde gastronomisini temsilen Türkiye genelinde 30’u aşkın festivalde yer aldık ve Niğde mutfağına ait özgün lezzetleri ini hazırladık, tattırdık ve tanıttık.” Diye konuştu.

Niğde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Derneği yeni yönetim ve denetim kurulu üyeleri şu isimlerden oluşmaktadır:

Mevlüt Ölmez, İsmail Gültekin, Esra Çaçur, Bilal Korkmaz, Kemal Özen, İhsan Aybar, Rıdvan Toprak, Cumali Savaş, Emel Duru, Zümrüt Elbaş, Ayşe Arala, Yasin Aktaş, Osman Doğruer, Şemsinur Özcan, Muhammet Yücel, Ayşe Malyemez

Toplantıda Ölmez, 2024-2027 yılı için planlanan projelerinden bahsetti. Niğde gastronomisi için ilklere imza atmak isteyen Akademisyen Şef Mevlüt Ölmez, Niğde’ye özgü yöresel ürünlerin coğrafi işaretlerinin alınması için çalışacaklarını söyledi. Ayrıca Ölmez, Niğde mutfağının eşsiz lezzetlerini Niğde’nin dışına taşımak için gastronomi faaliyetlerine devam edeceklerini ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi