Valilikten silahlı kavga açıklaması Valilikten silahlı kavga açıklaması

Niğde’de düzensiz göçmenlerin tespitinin yapılacağı 'mobil göç noktası aracı' hizmet vermeye başladı.

Düzensiz göçle mücadelede etkin mücadele edilmesi ve yabancıların kimlik tespitinin daha kolay yapılması için İçişleri Bakanlığı tarafından Niğde’ye gönderilen Mobil Göç Noktası Aracı hizmet vermeye başladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından Niğde’ye gönderilen Mobil Göç Noktası Aracı Niğde Ömer Halisdemir Meydanı’nda hizmet vermeye başladı. Niğde Valisi Cahit Çelik, mobil göç noktası aracını ziyaret ederek  bilgi aldı.

Vali Çelik burada gazetecilere yaptığı açıklamada, 2023 yılında Niğde’de toplam 360 düzensiz göçmenin yakalandığını ve Geri Gönderme Merkezi’ne yollandığını belirterek, "Burada Geri Gönderme Merkezi olduğu için diğer illerden gönderilen düzensiz göçmenlerle beraber ilimizden sınır dışı işlemi yapılan düzensiz göçmen sayısı bin 169 oldu. 2024 yılında ise şuana kadar ilimizde 94 düzensiz göçmen yakalandı, diğer illerden Geri Gönderme Merkezi’ne gönderilen sayı ile 2024 yılı itibarıyla 396 düzensiz göçmen sınır dışı edildi" dedi.

Güvenlik birimlerinin kimliğinden şüphelendikleri veya kimliğini, pasaportunu ibraz edemeyen göçmenlerin mobil araçta yapılacak işlemle Türkiye'de yasal kalış hakkı olup olmadığının tespitinin yapılacağını ifade eden Vali Çelik, düzensiz göçle mücadele etme noktasında uygulamanın etkin ve verimli olacağını belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi