Niğde’deki okullarda tuz ve şeker kullanımı konusunda eğitimler verilecek Niğde’deki okullarda tuz ve şeker kullanımı konusunda eğitimler verilecekNiğde’de, 'İstiklal Marşı’nın kabulünün 103. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü' dolayısıyla program düzenlendi.
Program çerçevesinde açılan resim sergisi ziyareti ile başlayan etkinlikler Niğde Belediyesi Kültür Merkezinde devam etti. Şehit Yakup Avşar Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı programda saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Şehit Yakup Avşar Anadolu Lisesi Müdürü İdris İspiroğlu şunları söyledi;
"1. Dünya Savaşı sonunda, milyonlarca kilometrekare vatan toprağımız elimizden kayıp gitmiş, bin yıldır kanımızla suladığımız son vatan parçası da vahşi sırtlanlar tarafından dört bir yandan kuşatılmıştı. Adeta bir yangın yerine dönen Anadolu’da Türk Milleti, Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde kadını erkeği ile görülmemiş bir destan yazdı. Bu şartlarda kalemiyle ve kelamıyla mücadele eden Mehmet Akif, Nisan 1920’de Kuvayı Milliye’ye katılmak üzere Ankara’ya geldi. Taceddin Dergâhına yerleşerek çalışmalara başladı. Haziran 1920’de ise en yüksek oyu alarak Burdur mebusu seçildi. Çeşitli gazete ve dergilerde yazdığı yazılarla ve camilerde verdiği vaazlarla halkı Millî Mücadele’ye katılmaya çağırdı. Düşmanla savaşan orduya destek vermek için, komutanlarla birlikte cepheleri dolaşarak Mehmetçik’e moral verdi. İman dolu bir yürekten fışkıran İstiklal Marşımız, ezelden beri hür yaşamış olan kahraman milletimizin hürriyet aşkını, iman ve cesaretini ve şanlı hilalin ebediyen yurdumuzun üstünde dalgalanacağını, en güzel ve coşkulu bir şekilde, ifade etmektedir."
Okul Müdürü İspiroğlu'nun konuşmasının ardından program, 12 Mart konulu oratoryo gösterisi ve İstiklal Marşı'nın yazılma sürecini konu alan tiyatro ile devam etti. Anma programına Niğde Valisi Cahit Çelik, Belediye Başkan Vekili Melih Ayhan, Cumhuriyet Başsavcısı Ufuk Mustafa Süren, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Emniyet Müdürü Adnan Özdemir, İl Jandarma Komutanı J. Albay Gürol Okyar, İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar ve veliler katıldı.