Anka-3 İlk Kez Havalandı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurdu.. 

Türk savunma sanayisinin önemli projelerinden biri olan TUSAŞ tarafından geliştirilen insansız hava aracı Anka-3, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşen bir törenle ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Yeni Nesil İHA: Anka-3'ün İlk Uçuşu Gerçekleşti

Türk mühendislerinin büyük bir özveriyle geliştirdiği Anka-3, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde gerçekleştirilen bir törenle ilk uçuşunu yaptı. TUSAŞ tarafından üretilen bu insansız hava aracı, Türk savunma sanayisinin geldiği seviyeyi bir kez daha gözler önüne seriyor.

Türk Havacılık Uzay Sanayii tesislerinde geliştirilen ve İnsansız Hava Araçları (İHA) ailesinin 3. Üyesi olacak ANKA-3’ün ilk prototipinin uçuşu gerçekleşti.   


ANKA-3 İHA jet motoru sayesinde daha hızlı, yüksek faydalı yük taşıma kapasitesine sahip kuyruksuz yapısı ile radarda daha az görünür bir İHA sistemidir. Yeni nesil İHA sistemi olan ANKA-3, keşif, gözetleme ve istihbarat; farklı hava-yer mühimmatları ile taarruz; hava-hava mühimmatları ile düşman helikopter, pervaneli uçak, İHA’larına angaje olarak av taraması; düşman RF yayımı yapan radar ve hava savunma sistemlerini etkisiz hale getirme; hava ve karada dost kuvvetlere himaye; sinyal ve haberleşme istihbarat; elektronik harp; diğer dost unsurlarla beraber operasyon ve haberleşme rölesi gibi bir çok görevin yerine getirebilecektir.Mühimmatlı konfigürasyonda ANKA-3 sistemi, gövde içerisindeki iki istasyonun her birinde 650kg, kanat iç istasyonlarının her birinde 650kg, dış istasyonlarının her birinde ise 100kg mühimmat taşıyabilecektir. Böylelikle, günümüzdeki İnsansız Hava Araçlarında en sık kullanılan mühimmatlardan, SOM-J, MK-82 ve MK 82 sınıfı, SDB gibi büyük mühimmatlara kadar pek çok seçeneğin entegrasyonu sağlanabilecektir.


ANKA ve AKSUNGUR İHA’da kullanılmakta olan yer sistemleri temel kabul edilerek üzerine ek yeni yazılım sistemi entegre edilmiştir. Bu kapsamda ANKA-3 sistemi, ANKA ve AKSUNGUR ile birlikte aynı yer sistemleri ile kontrol edilebilecektir. Böylelikle bu üç sistemin ortak görevlerinin birbirini tamamlayan unsurlar olarak kullanımının da önü açılmıştır. ANKA-3 sisteminde düşük by-pass’lı Turbofan motor kullanıldı.