Niğde Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (NESOB) Başkanı Alim Yeşil, 26 esnaf odasıyla birlikte esnafa yönelik yeniden düzenlenen faiz oranlarına tepki gösterdi. 

NESOB Başkanı Alim Yeşil, NESOB Hizmet Binasında yapılan basın açıklamasında arttırılan faiz oranlarının bir an önce geri çekilmesi gerektiğini belirterek Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi. 

"ESNAF ALTINDAN KALKAMAZ"
NESOB Başkanı Alim Yeşil, "Devletimizin, hükümetimizin almış olduğu tasarruf tedbirleriyle ilgili kararları var, bu kararlarda ilk basamak olarak küçük esnaf baz alınmış. 

Sıcak toprağı çatlattı, ayçiçekleri erken kurudu Sıcak toprağı çatlattı, ayçiçekleri erken kurudu

Biz buradan diyoruz ki tasarruf tedbirlerinin alınması gerekir, ama ilk adım olarak küçük esnaf üzerinden bu yapılan uygulamanın yanlış olduğunu söylüyoruz. Çünkü esnaf ve sanatkar üreten istihdam sağlayan, ülkenin ekonomisine katkı sağlayan ve her zaman devletinin yanında olmuş, vergisini, sigortasını, gününde, zamanında ödemiş olan bir teşkilat.
Siz bu teşkilata, esnafa daha önceden almış olduğu hakları sonradan siz üzerine yüzde 10 ve civarında bir faiz yükü bindirirseniz bu esnaf bu işin altından, bu faizin altında kalkamaz" dedi.

"HAKSIZ UYGULAMA"
NESOB Başkanı Alim Yeşil, basın açıklamasının devamında şunları söyledi; "Verilmiş olan bir hakkın tekrar geri alınması son derece yanlış bir uygulama. Esnaf ve sanatkarlar pandemiden çkıp biraz kendini toparlayacağı dönemde arttırılan faiz oranları yeniden ekonomik krize neden olacak. Zaten dükkan kirası, vergisi, algıları, stopajların, Bağ-Kur'un SGK'nın primlerin, maliyetlerin yüksek olması nedeniyle son derece zorlanan esnaf ve sanatkara bir de bu faiz yükünün bildirilmesi, üzerine yüklenmesi son derece haksız bir uygulama.

Buradan diyoruz ki küçük esnaf bu memleketin bel kemiği. Küçük esnaf ekonominin bel kemiği. Güçlü bir esnaf güçlü bir ekonominin temeli.

Eğer bunları biz göz ardı edersek, bunları biz yok görürsek iki milyonu aşkın esnaf ve sanatkarı göz ardı edip bu faiz yükünü ortaya çıkartırsak bu esnafın bu yükün altından kalkma şansı yok burada."

YEŞİL'DEN, CUMHURBAŞKANINA ÇAĞRI 
NESOB hizmet binasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrı yapan Alim Yeşil, "Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum, Biz esnaf teşkilatı olarak Türkiye'nin en büyük sivil toplum örgütlerinden biriyiz.

Bizim Niğde'mizde 26 odamız, Türkiye'de 82 birliğimiz, 13 federasyonumuz  ve TESK Konfederasyonumuz da 2 milyon 300 civarında bir esnaf teşkilatıyız. Siz burada bu esnafın üzerine yüklenen bu yükü bu kamburu lütfen kaldırın. 

Çünkü esnaf zor durumda. Esnafın hayatını devam ettirebilmesi için yaşayabilmesi için devletin destek vermesi gerekiyor. Destek olalım derken lütfen köstek olunmasın.

Yine diyoruz, güçlü esnaf, güçlü ekonominin temelidir. Esnaf ve sanatkarımıza lütfen sahip çıkın" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi