FOX TV ekranlarının yeni dizisi Kızıl Goncalar, ilk bölümden sert eleştiriler aldı. İslam dinini hedef aldığı ileri sürülen dizi ile ilgili RTÜK’e onlarca şikayet yağdı. Diyanet- Sen Niğde Şube Başkanı Muammer Kokulupınar yaptığı yazılı açıklamada:”
İslam düşmanı FOX TV yayınladığı ‘Kızıl Gonca’ dizisiyle dini inanç ve değerlerimizi yok sayarak, provokatif yayınlarına devam ediyor.
ABD, Avrupa medyasında İslam öncelikle terörizm, uluslararası çatışma, köktendincilik, kadınlara yönelik baskı ve şiddet gibi konularla ilişkilendirilerek gündeme gelmektedir. İslamofobiyi besleyen bu yapının mimarlarından, FOX TV’de ülkemizde İslam’ı, Kur’an’ı şiddetle bağdaştırmak istiyor. Neticede bir dizi kurgu olarak düşünülse de anlatılmak istenenin, algının bizler farkındayız. 
Ülkemizde yayın yapan FOX TV yöneticilerini yayın politikalarını gözden geçirmelerini öneriyor, Müslümanlara karşı hoşnutsuzluk, korku, düşmanlık veya ön yargılarından kurtulmalarını tavsiye ediyoruz.
Kimse dinimize, hükümlerine hakaret etme, onları yok etme hakkına sahip değildir ve olamayacaktır.
Maalesef bu olumsuz durum son yıllarda biraz düzelme gösterse de zaman zaman format değiştirerek yine karşımıza çıkmaktadır. Kalabalık kitlelere hitap eden TV kanallarının, bu konuda çok daha seçici ve bilinçli hareket etmesi gerekmektedir. 
Televizyon yapımcılarını daha sağduyulu olmaya özellikle büyük bir kısmı Müslüman olan ülkemizde dini değerlerimizi ve dindar halkımızı rencide edici bu tür yapımlar konusunda dikkatli ve duyarlı davranmalarını bekliyor, RTÜK’ü ‘Kızıl Gonca’ dizisi ile ilgili gerekli işlemleri yapmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı