Başkan Özdemir: Mehmet Akif Ersoy, kurtuluş mücadelemizde eserleriyle milletimize umut oldu.

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Mehmet Akif Ersoy Haftası dolasıyla yayımladığı mesajında, Milli Şairimizin, istiklal mücadelesinin en zorlu yıllarında Türk milletine eserleriyle, düşünce ve fikirleriyle umut olan, yeri doldurulamayacak bir vatan sevdalısı olduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Özdemir, mesajında Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin simgesi olan İstiklal Marşı’mızı yazan Mehmet Akif Ersoy’un doğum günü olan 20 Aralık ve vefat günü olan 27 Aralık tarihleri arasında kalan haftanın Mehmet Akif Ersoy Haftası olarak ilan edildiğini ve bu hafta içinde Milli Şairimizin çeşitli etkinliklerle anıldığını belirtti.

Türk milletinin bağrından çıkan bir fikir adamı ve milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un, eserlerinde de milletimizin karakteri, idealleri ve milli değerlerin sıkça yer aldığına vurgu yapan Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, “Eserlerindeki coşku ve heyecan, O’nun da coşkun ve heyecanlı bir kişiliğe sahip olduğunu göstermesine rağmen, bilindiği gibi Milli şairimiz yaşam biçimi olarak da çok hassas düşünürdü, ince fikirli idi. Öyle ki şiirlerini, 7 kitaptan oluşan Safahat adlı eserinde topladı, ancak bağımsızlık mücadelesinin simgesi olan İstiklal Marşı’nı Türk milletine armağan ettiği için Safahat’a dahil etmedi” hatırlatmasında bulundu.

Türk milletinin tarihin her döneminde vatanından ve bağımsızlığından asla ödün vermediğine işaret eden Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, “Atalarımızın canları pahasına savunup, bizlere emanet ettiği bu vatanı ve Cumhuriyetimizi sonsuza kadar koruyup milli değerlerimize de sahip çıkmak, öncelikli gayemizdir” dedi.

Başkan Özdemir, mesajında “Bağımsızlık mücadelemizin simgesi olan İstiklal Marşı’mızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 87. Yıl dönümünde rahmet ve minnetle yad ediyorum” ifadelerini kullandı.