“Arıcılıkta Yeni Yaklaşımlar Eğitimi Kursu” düzenlendi

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi, Ahiler Kalkınma Ajansı, Niğde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Niğde İli Arı Yetiştiricileri Birliği iş birliğiyle “Arıcılıkta Yeni Yaklaşımlar Eğitimi Kursu” düzenlendi.
 
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen eğitime; Rektör Vekili Prof. Dr. Nafiz Tok, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ersin Aydın, Ahiler Kalkınma Ajansı Niğde Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mithat Akgün, Niğde İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Ünal, Niğde TKDK İrtibat Ofisi Uzmanı Mustafa Özkan, Arı Yetiştiricileri, Üniversitenin akademik ve idari kadrosuyla birlikte öğrenciler katıldı.
 
Eğitimde konuşma yapan Rektör Vekili Prof. Dr. Nafiz Tok, Bölgesel kalkınma konusunda özellikle bu bölge için tarım ve hayvancılık çok önemli bölgesel kalkınmanın önemli bir boyutunu oluşturduğunu belirtti.

Niğde’de Patates Yüklü Kamyonda Çok Sayıda Silah Yakalandı Niğde’de Patates Yüklü Kamyonda Çok Sayıda Silah Yakalandı

 Rektör Vekili Prof. Dr. Nafiz Tok , “Buna uygun olarak üniversitemizde öncelikli araştırma alanlarından biri olarak tarım ve gıdayı seçmiş bulunuyor. İsabetli bir seçim. Hem bu çerçevede araştırma faaliyetlerimizi yürütüyoruz hem de toplumsal sorumluluk anlayışı kapsamında toplumsal katkı faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu eğitim de bu çerçevede düşünülebilir” dedi.
 
Bal Arılarında Yaşam Düzeni Koloni Bireyleri ve Görevleri konulu eğitimi veren Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sayın Aziz Gül, Türkiye’de ki arı çeşitliliği ile ilgili bilgilerle eğitimine başladı.
 
Gül, “Arıcılık güzel bir meslek. Ek iş olarak, hobi olarak veya ana geçim kaynağı olarak yapılabilecek bir meslektir. Elde ettiğimiz ürün de sağlık için çok faydalı, tıp alanında yaygın bir şekilde tüketiliyor. Bal, propolis, polen, arı sütü, arının zehri dahi bugün tıpta kullanılıyor. Bütün ürünleri sağlık için çok kıymetli bir meslektir. Ülkemizde zengin biyoçeşitliği ve iklim koşullarıyla bal arıcılığı için uygun bir ülkedir. Arıcılık Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yapılan önemli bir tarımsal faaliyettir. Ülkemiz bal üretiminde dünyada önemli bir konuma sahiptir. Türkiye arıcılığı Dünyada ikinci sıradadır kovan sayısı olarak, üretilen bal sıralamasında petek bal üretiminde birinci sıradayız. Coğrafyamız birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve birçok gen kaynağının merkezlerimizden bir tanesidir Anadolu. Dünyaya biz gururla söylüyoruz. Ancak bu kadar potansiyele sahip olmamıza rağmen ülkemizde arıcılık anlamında çok az araştırmacımız var ve bu alandaki faaliyetlerimiz maalesef kısıtlı.” dedi.
 
Eğitimler üç gün boyunca devam edecek.