Niğde Belediyesi’nin restorasyon ve konservasyon çalışmalarını tamamladığı tarihi Rum Kilisesi, “Kale 100. Yıl Halk Kütüphanesi” düzenlenen törenle kapılarını kitapseverlere açtı .

Eski Saray Mahallesi’ndeki 1861 yılında yapılan ve Yahya Peygamber Kilisesi olarak bilinen tarihi yapı Halk Kütüphanesi olarak hizmet verecek.
Kale 100. Yıl Halk Kütüphanesi açılış törenine Niğde Valisi Cahit Çelik, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir protokol üyeleri, kurum müdürleri ile vatandaşlar katıldı.
Düzenlenen açılış töreninde konuşma yapan Niğde Valisi Cahit Çelik, teknolojik gelişmelerin hızına kütüphanelerin yenik düşeceğini düşünenlerin yanıldığının kütüphanelere olan taleplerin artmasından anlaşıldığını söyledi.
Vali Çelik, “Halk kütüphaneleri sadece kitap ödünç alma yeri değil her yaştan ve eğitim düzeyinden vatandaşlara yönelik sosyalleşme alanları yani kültür merkezleri olarak kullanılmaktadır. İlimizde 14 kütüphane var 15. kütüphaneyi kazandırdık. Tarihi binanın kütüphaneye dönüşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederim” diye konuştu.
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı ise “Kütüphanecilik kendisini geliştiriyor. Kütüphaneler çocuklarımızın ve gençlerimizin güvenli bilgi kaynaklarına ulaşabilecekleri en sağlıklı ortamlar. Hem restorasyonunu gerçekleştirdiğimiz yapıların korunması hem de gençlerimizin rahat çalışma ortamlarını oluşturmak bizim görevimiz” dedi.
100. Yıl Halk Kütüphanesi’nin son 2 yılda Niğde’de kazandırdıkları 3. kütüphane olduğuna dikkat çeken Başkan Özdemir, "Şehrimizi yeni nesil kütüphanelerle donatmaya kararlıyız. 100. Yıl Halk Kütüphanesi açtığımız üçüncü kütüphane oldu. Yakın zamanda belediye binamızın önündeki kütüphanemizi de açacağız. Hüdavent Hatun Sosyal Tesisini anne-bebek kütüphanesi olarak dizayn edeceğiz. İlhanlı mahallesinde temelini attığımız Kadın Yaşam Merkezi ve Kütüphanemizi önümüzdeki süreçte açacağız. Akmedrese’ye de sesli kütüphane açacağız. Kale Dönüşüm Projesi çerçevesinde yaptığımız ilk açılışımız. Şehrimiz ve gençlerimiz için kütüphanemiz hayırlı olsun” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından kesilen açılış kurdelesi ile kütüphane kitapseverler için kapılarını açtı.